ponedeljek, 6. december 2010

SPLETNA TRGOVINA BILJKA


 
Odprla sem spletno trgovino BILJKA.
http://www.biljka.muncom.com/, kjer lahko kupite moje presne jedi. Za začetek sem  pripravila nekaj sladkih in nekaj krekerjev in seveda ohrotov čips. Če se vam ne bo ljubilo pripravljati presnih jedi, ko imaste že tako veliko dela okrog praznikov, samo naročite in vam jih dostavim. Izgledajo pa takole:

krekerji z

krekerji z mandlji

Krekerji s paradižniki

Krekerji s paradižniki

bara tablica
  
 
Mrelični piškotki


Olivno olje
Cabernet souvignon


 





ponedeljek, 29. november 2010

ZIMSKE TEGOBE

Kaj so zimske tegobe?


Zimske bolezni so povezane z zimsko sezono, kot so prehladi, zastoji, kašelj, gripa, kožne alergije zaradi mraza, vročine, bolečine v grlu, suho grlo, sinusitis in druge okužbe in alergije. Večina teh bolezni so posledica šibkih in neuravnoteženih imunskih sistemov telesa, ki ne more nepripravljen premagati te težave. Ljudje se nagibajo k antibiotikom, analgetikom, da bi kar najhitreje rešili težave, vendar tablete zagotovijo le začasna pomoč. Poleg tega so antibiotiki ponavadi z nižjo imuniteto in neželenimi učinki. Torej, je priporočljivo, da raziščemo in sprejmemo naravna domača sredstva za zdravljenje zimskih tegob. Najbolj pomembno pa je, da delujemo preventivno, in da uživamo dovolj vitaminov, mineralov, rudnin, ki jih dobimo v svežem sadju in zelenjavi.

Vzroki zimskih tegob.


Zmanjšane temperature pozimi in pomanjkanja sončne svetlobe, je idealno okolje za razvoj in širjenje virusov in bakterij, ki povzročajo prehlad, bolečine v žrelu, kašelj, gripa in druge bolezni, povezane v zimski sezoni. Suho hladno vreme izsuši kožo, postane luskasta in srbeča. Za suho kožo, ki razpoka zaradi mraza uporabljamo avokadovo olje, jojobino olje, kokosovo olje in druga naravna olja, ki kožo pomirja. V zimski sezon se povečajo in poslabšajo simptomi revmatoidnega artritisa zaradi motenj prekrvavitve. Pazimo tudi na Izjemni mraz, zaradi podhladitve.

Simptomi zimskih bolezni


Ljudje pogosto zamenjujejo med zimo bolezni, kot so gripe in prehlad zaradi podobnih simptomov. Seveda pa je gripa resnejše obolenje v primerjavi z prehladom. Za gripo je značilna zvišana telesna temperatura, izmenično z mrzlico. Bolnik se ponavadi počuti otrpel in ima verjetno bolečine v različnih delih telesa. Po drugi strani pa je za prehlad značilni izcedek iz nosu, kihanje, srbeče oči, zvišana telesna temperatura, utrujenost in pomanjkanje apetita. Prehlad lahko traja 4-14 dni .

Za gripo so značilni še znaki visoka temperatura telesa, oslabelost, drgetanje in vročičnost ali mrzličnost, slabost, glavobol in bolečine v mišicah. Gripa ponavadi pride nenadoma. To ponavadi traja sedem do deset dni.

Razpokana koža je ko nastanejo rdeče lise na koži. Običajno so spremlja mravljinčenje. Druga pogosta bolezen pozimi je ozeblina. Ozebline so otekline na prstih rok in nog. Te so ponavadi okužene, če je prizadeta koža. To traja približno sedem do deset dni.

NARAVNA PREVENTIVNA ZDRAVILA ZA ZIMSKE TEGOBE

Pitje melisinega čaja dvakrat dnevno, je ena od najpreprostejših in zelo učinkovitih naravnih  domačih sredstev proti gripi.

Čaj iz mešanice ameriškega slamnika, šipkov čaj, karibske češnje in druga zelišča, ki so bogata z vitaminom C.

Za kašelj : 2 žlici igverjevga soka,1 čajno žličko medu, ščepec kurkume. Doziramo 2-3 krat na dan.

Za bolečine v mišicah in sklepih: obkladke iz vročega kisa ali sandalovine. Zelo lajša tegobe.

Za sinuse: 2 kapljici eteričnega olja poprove mete in evkaliptusa kanete na vato in jo držite v bližini nosu.

Za kožno alergijo: Kuhajte pol čajne žličke korenin Ameriškega slamnika v dve skodelici vode. Odstranite z ognja in dodajte pol čajne žličke poprove mete, eno čajno žličko cvetov kamilice, in eno četrtino čajne žličke ingverja korenike. Pustimo to 15 minut. Dodamo med. Pitje ene do dve skodelici tega zeliščnega čaja je učinkovito domače sredstvo za zdravljenje kožne alergije.

Drug tak zeliščni čaj se lahko pripravi s kombinacijo sesekljanega ingverja, česna, tamarija, limone in kajenskega popra namočeno v vročo vodo.

Kožna alergija zaradi mraza: Izvleček sokov zelišč, kot so bazilike, lovorike, in kano

Artritičnih bolečin v mrzlih dneh: Pripravite mešanico z dodatkom 2 čajni žlički medu in 2 čajni žlički jabolčnega kisa v vroči vodi. To mešanico spijete vsako jutro in je učinkovita terapija

Za zmanjševanje kihanja. Na vato kanemo nekaj kapljic eteričnega olja origana.

Lajšanje vnetih sluznic: Nekaj listov žajblja namočimo v vrelo vodo. Pijemo, izpiramo ali grgramo večkrat dnevno

Za odkašljevanje: Grozdni sok z medom. Pijemo večkrat dnevno.

Tudi metin čaj in timijan blažilno deluje na odkašljevanje.

Pomaga pri bronhitisu ali kašlju. Zmešajte med s sokom čebule pijte 2 krat dnevno.

Prehrana za zimske tegobe

Ker večina zimskih bolezni nastane zaradi slabega imunskega sistema, je potrebno paziti na prehrano in z njo doseči večjo imunost. Potrebujemo veliko počitka in svežega zraka predvsem na soncu.

Vitamini, minerali in antioksidanti so v pomoč v boju proti okužbam. Askorbinske kisline v Vitaminu C pomaga pri preprečevanju prehlada in gripe. Priporočljivo je kislo zelje in repa. Jejmo čimveč zeleno listnato zelenjavo, repo, zelje, peso, črno redkev, korenje,  paradižnik, limone, pomaranče, kivi, jabolka, hruške,  ipd  saj imajo obilne količine vitamina C. Suho sadje je tudi zelo koristno.

Surovo sadje in zelenjava vsebujejo anti oksidante, ki ščitijo celice. Priporočljivo je pojesti 2-3 svežih strokov česna vsak dan, ker je naravno domače sredstvo za zimske tegobe. Ponavadi pijemo manj vode v zimskem obdobju, kar povzroča dehidracijo, dobimo suhe ustnice, nos in usta. Priporočljivo je piti sveže iztisnjene sadne in zelenjavne sokove.

četrtek, 25. november 2010

REPINI RAVIOLI

Repo narežemo na zelo tanke rezine, Uporabili jih bomo namesto testa, za ovoj.

Sir nadev:
• 1 pest pinjol
• 1 pest makadamije
• 1 pest mandljev
• 2 žlici tamarija
• 3 žlice limoninega soka
• 1 mali strok česna
• 1 pest peteršilja
Vse sestavine zmiksamo Ta omaka mora biti gosta

Paradižnikova omaka:
• 5 češnjevih paradižnikov
• 1 žlička mletega sušenega paradižnika
• 2 žlici sveže bazilike
• 1 mali strok česna
• 2 datlja
• kanček oljčnega olja (neobvezno)
Vse sestavine zblendamo Ta omaka mora biti gosta.

Navodila za sestavljanje:
Vzamete kolobar repe in ga z žličko napolnite , nato pokrijete z drugim kolobarjem repe in s prsti dobro pritisnete ob robovih, da se sprime Polagajte jih na velik krožnik in pokapajte s paradižnikovo omako. Dajte jih za nekaj časa v hladilnik, in repa bo postala mehkejša

REPA JE PRVAK ZA ZDRAVJE

V preteklosti je repa služila kot hrana za ljudi in njihovo živino.  Repa je bila dnevni obrok v Evropi do zahodne Azije, preden so odkrili krompir.
Ker je repa  rastlina, ki dobro prenaša hladno vreme, je enostavna za gojenje in shranjevanje tudi v zimskem obdobju. V srednjem veku je bila  vsakdanja hrana revežev v Evropi. Danes repo sejemo v Aziji in Evropi, kot tudi v severnih državah Amerike in Kanadi.
Repa šteje kot priljubljena v vegetarijanstvu je pa tudi v vrhu križancev zelenjave, ker je zdravilna za naše telo. Preprečuje bolezni fitokemikalije. Študije so pokazale, da so te spojine, ki pomagajo telesu ubraniti in razstrupljati snovi, ki  povzročajo raka.  Repa ima  tudi malo kalorij, dober vir kalcija in železa, in veliko vitamina C. Dejstvo je, da vsebiuje  repin sok dvakrat več vitamina C kot pomarančni sok.
Tisti, ki bolujejo na žlezi ščitnici naj omejijo vnos repe, saj vsebujejo snovi, imenovane goitrogens, ki lahko slabo vplivajo na delovanje ščitnice. Za druge pa lahko repo jedo vsakodnevno, celo priporočljivo je.
V skladu s tradicionalno azijsko medicino, je da repa izboljšuje pretok qi (energijo) in je zdrava za kri. Hranilne raziskove kažejo, da je repa  učinkovita hrana za čiščenje sluzi in zdravljenju bronhialnih motenj, kot so kašelj, bronhitis in astma. Prehranjevanje s surovo repo je, da pomaga razpršiti pljučne zastoje.
Repa prihaja v najrazličnejših oblikah in velikostih, vendar je najbolj razširjeni sortia smetanasto bela z odtenki vijolične, rdeče roza ali zelene.  Rumeno, najdete v Švedski in je sorodna repi.  Velike repe so občudujoče, toda manjše so slajše  Če jo imate na vrtu, odstranite zgornje zelene liste, ki jih prav tako lahko uporabite v zelenih smoothijih.

torek, 16. november 2010

SKUPNO PRAZNOVANJE ROJSTNEGA DNE OBEH VNUČKOV

V nedeljo smo se zbrali na skupni zabavi  vnukovima rojstnima dnevoma. Starša sta jim pripravila pestro zabavo. Vnučka sta bila čisto iz sebe, saj sta že od petka sodelovala v pripravah in sta težko pričakovala nedeljo, da bosta dobila obiske, darila in torto. Tudi mami in oči sta se trudila, da sta vse pripravila, saj je to zdaj še večje veselje, ker je praktično vsa prehrana narejena doma, zato je vloženega veliko truda in ljubezni.
Bilo nas je kar precej povabljenih, nekaj je bilo tudi takih s klasično prehrano, tako, da so bile jedi za njih tuje, ampak kljub temu so jih hvalili in se čudili, kako je mogoče vse to narediti iz surove hrane. Hrana je bila pestra, recepti in jedi dobro izbrane. Vsi smo uživali in se poveselili.
Tudi jaz sem bila kreativna in sem jima pripravila malo pozornost, čeprav smo se zmenili. da darila kupimo vsi skupaj.
 
 

Naredila sem jim presne piškote in vsakemu posebej čestitko. Ker se bližajo prazniki, lahko tudi vi sami izdelate svoje čestitke, tako, da bodo bolj osebne  in zanimive. 

četrtek, 28. oktober 2010

ROJSTNODNEVNO SREČANJE S HČERKINO DRUŽINO

Dan, ki ga preživim v krogu družine je najlepši dan. Za tako poseben dan se potrudim tudi pri pripravi pogostitve. Že nekaj dni prej načrtujem jedilnik, ki bi bil primeren za tako srečanje.  Sestavine nakupim na tržnici pri mojih zelenjadarkah, to so čudovite osebe, ki mi ob nakupu povedo še kakšno zanimivost o shranjevanju zelenjave, da ostane dalj časa sveža ali pa o zdravem učinku gomolnjic. Ves teden se veselim svojih vnučkov, saj kar žarita, ko stopita čez prag. Veselim se tudi hčerke in zeta, da se v miru kaj pomenimo  in si med jedjo pripovedujemo  pretekle zgodbe. Hrano pripravljam z ljubeznijo. 
Vnučka uživata v glasbi, zato igrata na harmonij, kitaro, pa tudi plešeta in pojeta. Ob teh jedeh smo veseli, nič nas ne tišči v trebuhih in ne postanemo zaspani in leni. Dobrote, ki jih pripravim so odlične in čudovitega okusa. Okusi se dopolnjujejo med seboj.  Rada imam našo družino.
 
 
 



OBISK KONCERTOV


Zabava je ena najlepših poživljajočih stvari tukaj in zdaj.
Koncert nama pomeni veselje, sprostitev in druženje.

SHRANJEVANJE PRIDELKOV



Letos je zame posebno leto, ker smo začeli s presnojedstvom. Morala sem se organizirati, da sem shranila čimveč pridelkov z vrta, sicer nisem pristaš vlaganja in zamrzovanja, toda na nek način je potrebno shraniti kakšno stvar, ki jo bo pozimi težko dobiti ali pa bo zelo draga. Odločila sem se, da si bom pripravila sama ozimnico in to presne hrane. Ko vlagamo zelenjavo vemo, da je dobra, sveža, da uporabljamo zdravo sol,  samo dobre maščobe in domači kis. Zelenjavo ne kuhamo, prevremo le kis z začimbami.

PRENOVA STANOVANJA


Po določenem obdobju je potrebno stanovanje prebelit, prepleskati ali dodati kaj bolj praktičnega v stanovanje. Mene pa posebno navdušuje čistoča, lep izgled in seveda praktičnost. Pohištvo, ki se ga že malo naveličamo lahko obnovimo, tako, da ga prepleskamo ali pa zamenjamo le sprednje stranice omaric ali omar, kot npr. vrata, predale itd. Tako lahko iz starega pohištva dobimo nov svež izgled. Pa tudi počutje bivanja je veliko boljše.

JESENSKA OPRAVILA

Kar nekaj časa me ni bilo na blogu, ampak to ne pomeni, da ni več novih idej in receptov. Teh je še dovolj na zalogi. V tem času nisem lenarila ali pa sanjarila, sem prenavljala stanovanje, preizkušala nove jedi, vlagala presno hrano za zimovanje, saj je bilo potrebno pobrati pridelke z vrta in ker vsega ni moč pojesti naenkrat, sem se odločila, da vložim zelenjavo v kozarce brez kuhanja. Jeseni je res veliko dela s shranjevanjem živil za zimsko obdobje.
Poleg dela pa sem našla čas tudi za zabavo, z možem zelo rada hodiva na koncerte rock¨n rola. Pa tud mož je glasbenik in igra v bandu, zato nama ne manjka razvedrila. Ker pa je potrebno vzdrževati prijatelje, jih pogosto povabim na degustacijo novih jedi. V tem času pa sem tudi praznovala, zato sem povabilo hčerko z družino na preizkušnjo novih slastnih presnih dobrot.

DEGUSTACIJE NOVIH PRESNIH JEDI

Uživam v pripravi in raziskovanju novih okusov, zato pogosto povabim tudi prijatelje na degustacijo, da povedo, če jim je všeč pripravljena presna hrana.


 


Ta mesec sem povabila veliko svojih prijateljic, da so si prišle ogledat stanovanje, poleg teda pa sem jim postregla s presnimi jedmi.

ponedeljek, 27. september 2010

Špinača in pire


Običajno grem v petkih na tržnico, ta vikend, pa sva šla z možem v soboto. Moje gospe zelenjadarice so mi poleg željenega naložile še veliko različne zelenolistne zelenjave, med njimi tudi blitvo, ki jo je bilo treba nemudoma porabit. Odločila sem se, da bom med vikendom, ki je kazalo na deževno vreme, zopet nekaj kulinarično ustvarjala. Naredila sem blitvo s smetano in pire.
Oglejte si kako je bilo slastno, in grižljaji so se kar topili v ustih. Okusi pa so bili mnjami.

ponedeljek, 20. september 2010

10 nasvetov za zdravo prehranjevanje


Nasvete namenjam v pomoč pri nadaljnjih odločitvah vašega zdravega načinu prehranjevanja kot splošno informacijo. Strokovnjaki se strinjajo, da je ključ do zdravega prehranjevanja raznolikost in zmernost hrane. Nasveti pa vam bodo pomagali, da uživate v hrani, ki jo boste zaužili.
1. Jejte različno hrano, ki je bogata s hranili in minerali. Potrebujemo več kot 40 različnih hranilnih snovi. Dnevni izbor hrane bi moral vključevati kruh iz celih zrn, če se le da se izogibajte belim kruhom. Jejte sadje, zelenjavo in druga živila bogata z beljakovinami, kot so lešniki, pistacije, mandeljni.
2. Uživajte veliko polnozrnate žitarice, in sadje ter zelenjavo. Za zajtrk jejte kosmiče iz različnih žit z dodanim svežim sadjem. Pijte tudi sveže zelenjavne sokove.
3. Vzdržujte zdravo telesno težo. Teža, ki je za vas prava, je odvisno od več dejavnikov, vključno spol, višina, starost in dednost telesa. Hitri izračun telesne teže je, vaša višina minus 110. Presežek maščobe v vašem telesu povzroča možnost za visok krvni tlak, bolezni srca, možganska kap, sladkorna bolezen, nekatere vrste raka in drugih bolezni. Če ste nagnjeni k nenehnemu povečanju telesne teže, začnite razmišljati o uspešnem obvladovanju teže in vaših prehranjevalnih navadah Pomembna je tudi redna vadba, zelo vzpodbudna je joga, ker povezuje um s telesom.
4. Jejte zmerno količino. Držite se razumnih porcij. Ne jejte prigrizkov namesto obroka. Za obrok pojejte več zelenjave, lahko se jo najeste do sitega in šele nato jejte ostalo hrano.
5. Jejte redne obroke. Preskakovanje obrokov lahko privede do prehude lakote, ki se pogosto odraža s prenajedanjem. Ko ste zelo lačni, je tudi večja skušnjava, da bi pozabili na dobro prehrano. Hrustljavost med obroki lahko pripomore k zmanjšanju lakote, recimo krekerji namesto kruha, toda naj ne postanejo celoten obrok.
6. Zmanjšati, ne odpravljati nekatera kalorična živila. Če je vaša najljubša hrana z visoko vsebnostjo maščob, soli ali sladkorja, jih zmanjšajte ali zamenjajte za naravna sladila suho sadje, med, rožiče itd. Zelo pomembno je, da ljudje, ki jedo veliko živalskih maščob, mlečnih izdelkov, sladic, pojedo preveč maščob, zato je potrebno le-te zmanjšati. Ni se vam jih potrebno odrekati, le zmanjšajte jih. Pomembno je uživanje rastlinske nerafinirane maščobe, ker se slabe maščobe v telesu ne topijo ampak nalagajo.
7. Bilanca vaše izbire hrane v daljšem časovnem obdobju. Vsaka hrana mora biti "popolna". Če ste jedli hrano z visoko vsebnostjo maščob, soli ali sladkorja, izberite drugo živilo, ki imajo nizke vsebnosti maščob. Če bi izpustili vsak dan po eno skupino živil z veliko slabimi maščobami bi bila vaša izbira čez nekaj dni zdrav vzorec prehranjevanja .
8. Spoznajte svoje prehranske pasti. Če želite izboljšati vaše prehranjevalne navade, morate najprej vedeti, kaj počnete narobe. Zapišite vse, kar jeste za tri dni. Potem preverite seznam glede na ostale nasvete. Vprašajte se, ali ste zaužili dovolj sadja in zelenjave, če ne, potem ste dobili premalo hranil in morda preveč maščob za vaše telo.
9. Spremenite postopoma. Ne pričakujte, da boste v celoti obnovili vaše prehranjevalne navade čez noč. Preveč hitro spreminjanje vas bo pripeljajo k neuspehu. Začnite z odpravo t.j. zmanjšanjem obrokov in s skromnimi spremembami ugotovljenih vaših pasti.
10. Zapomnite si, da živila niso dobra ali slaba. Izberite živila, ki temeljijo na vašem celotnem prehranjevalnem vzorcu, ne pa glede posameznih živil kaj je "dobro" ali "slabo." Ne počutite se krive, če imate radi živila, ki so zelo kalorična. Jejte jih v zmernih količinah, in izberite druga živila, ki so naravna in imajo nizke vrednosti kalorij.

sreda, 15. september 2010

JEČMENOVA TRAVA


Pred leti sem se postila, da bi dosegla dolgoročno zdravje, če bi že takrat vedela kako koristno je piti ječmenov zeleni sok, bi se odločila zanj. Pozitivni učinki žitnih trav so znani od leta 1930, vendar se še vedno zdi malo čudno, da se zelo priporoča pitje soka izdelanega iz ječmenove trave. Morda je čudno, vendar v večini primerov, je tudi popolnoma varno - in celo zelo dobro.
Ječmen je bil prvi gojen za žitna zrna. Young pšenica in ječmen sta bili vključeni v diete Srednjega vzhoda v Aziji leta 1611

Leta 2007, je bil ječmen četrti po pridelavi žitnih zrn na svetu,j Uporablja se kot krma za živali; v juhe, enolončnice, kruh in zdrave prehrane ter za pivovarski proces v viski in pivo.

Klorofil iz mladih poganjkov ječmena daje Ječmenova trava številne pozitivne lastnosti podporo sistemu telesa. Klorofil je znano, da je protimikrobna sredstva in pomoč pri prebavilih, obtočilih, detoksifikaciji in funkciji imunskega. Sistema.
Sok iz ječmenove trave je izredno zdrav jutranji obrok.. Mnogo bolj od pomarančnega soka ali mleka. Zeleni sok vsebuje enajstkrat več kalcija od mleka in sedemkrat več vitamina C od pomarančnega soka.
Od osemnajstih amino kislin, je osem bistvenih, ki morajo biti pridobljene z vnosom hrane. Zelena ječmenova trava vsebuje aminokisline in proteine. Beljakovine v ječmenovi travi so polipeptidi, ki so majhni in lahko absorbira v telo.
Ječmenova zelena trava vsebuje vitamine B1, B2, B6, C, folna kislina, kalij, kalcij, magnezij, železo, baker, cink, beta karotena in mangana. Vsebuje tudi encime, ki ga telo potrebuje dnevno za rast, razvoj in vzdrževanje.
Ječmenova zelena trava je zelo alkalna, zato lahko pomaga ohraniti telesu alkalno in kislo razmerje. Prav tako deluje protivnetno in anti-razjedno, ki omogoča, da se ubrani pred množico bolezni vključno z rakom in prebavnimi motnjami. Pomaga celicam, da se popravijo, kar prepreči prezgodnje staranje, popravijo tudi poškodovano kožo ali pa ustavi nepravilno rast celic in pospeši okrevanje po bolezni.

ponedeljek, 30. avgust 2010

LIGNJI S TATARSKO OMAKO


Majoneza
½ skodelice mandljev
1/2 do ¾ skodelice vode
1 čajna žlička kvasa prehranskega
1 ali 2 stroka česna, zdrobljeni
¾ žličke soli
1 čajna žlička zeliščne začimbe
1-1 ¼ skodelice olja (Všeč mi je, da uporabite 1 / 2 avokada namesto tega)
3 žlice limoninega soka
½ žličke Jabolčnega Kisa

Zmleti mandlje, damo jih v blender z vodo, česnom in soljo, nato kvas in začimbe, nato počasi, vlivamo olje, ali pa dodamo avokado, blendamo tako dolgo da postane gladka krema.


Hranimo jo v hladilniku tesno zaprto.

Lignja pa naredimo iz malancanov, ki jih posolimo in povaljamo v mešanici mletih lanenih semen in mandeljev.

KRUH


Zame je pomemben kruh, ne morem se ga popolnoma odpovedati, zato raziskujem in iščem okus in obliko pečenega kruha, ker pa mi je jasno, da me pečen kruh ne zadovolji, saj vem, da ne vsebuje dovolj rudninskih snovi in mineralov, se trudim da izdelam čimbolj meni všečen sušen kruh.
Pripravila sem ga iz zrn pšenice,
4 skoddelice pšenice namočene za 24 ur
1 žlico kimla, mletega
1/8 skodelica kvasa
1/4 skodelice lanenega semena
1/2 žličke soli

Poglejte, je čudovit, mehek in sočen.

ponedeljek, 23. avgust 2010

VIKEND NA MORJU




Za vikend smo se imeli fantastično. Bili smo na morju pri hčerki, zetu in vnukoma. Vreme je bilo kot naročeno, sončno in toplo, morje je odsevalo prekrasno turkizno barvo, že ko smo se vozili proti cilju. Tudi z vnuki smo se igrali, sprehajali, pogovarjali, risali. Bili smo sproščeni in umirjeni. Ko se tako dobimo pripravimo tudi pojedino z eksplozijo okusov sveže hrane. Zjutraj smo si pripravili makrobiotični smothy iz svežega lokalnega sadja. Ta vikend sva si razdelili v soboto sem pripravila kosilo jaz v nedeljo pa hči, moram priznati, da je veliko okusnejše, ko se samo sprostiš in okušaš hrano, ki ti jo pripravi nekdo drug. Hči se je zelo potrudila, naredila je pico, zelo lepo dekorirano všečno in pisano že očem in 2 solati, ki so še osvežile že tako prijeten okus mamljivih grižljajih pice, za sladico pa čokoladno-bananino rolado. Ona specialno dela še posebej slastne sladice. Jedli smo tudi svežo lubenico, fige, slive, grozdje. Za melono pa ni bilo več prostora, zato me še čaka lepo ohlajeno v hladilniku. Po tako prijetnem vikendu, vedno ugotavljam, da so najlepši trenutki v življenju bivanje s svojimi ljudmi, ki jih imam srčno rada. Za delovni ponedeljek pa sem pripravila kosilo iz hrane, ki sem jo našla v hladilniku.

sobota, 14. avgust 2010

SLADKE KROGLICE


1 skodelica orehov
1/2 skodelice datljev
1/4 skocelica vode
4 žlice mlete rožičeve moke
1/2 čajna žlička soli
vse zblendamo do gladkega, nato kroglice povaljaj v rožičevo moko, okrasimo jih s svežim sadjem.

NADEVANA PAPRIKA IN PARADIŽNIKI


Za nadev
2 c orehov ali mandljev
Pulpo od 3 - 4 korenja
1 čebula
1 žlička agave
3 žlice olja
1-2 žlici začimb, timijana, rožmarina, majarona, popra itd
1(2 žličke soli,
Vse zmeljemo oziroma zblendamo,
s tem napolnimo zelenjavo, paprike, paradajz, bučke itd...

PRESNI FEW FINGERS


Prigrizke pripravimo, da jih povabljenci lahko jedo, ne da bi imeli umazane prste.
Na hitro in lično.

Na zobotrebce nataknemo
Olive, sir, avokado in češnjev paradižnik, ali pa zamenjate z zelenjavo, ki jo imate v hladilniku.
Zraven lahko pripravite dip ali pa krekerje.

četrtek, 8. julij 2010

LEŠNIKOVO MLEKO


Ljudje me sprašujejo, kje kupujem lešnikovo mleko, zato sem se odločila, da vas obvestim, da lahko lešnikovo mleko sami pripravite v 10 minutah.

1 pest lešnikov
1/2 litra filtrirane vode
(po porewbi ga lahko osladite z žličko medu)

To zblendate v blenderju za smoothyje dokler ne postane popolnoma bela tekočina in kot moka zmleti lešniki, nato to precedite skozi vrečko iz blaga in jo pomolzete dokler ne dobite čisto suhe pulpe.

Pulpo shranite za naslednji recept, ko boste pripravljali sladico.

MUSLI ZA ZAJTRK


- suho sadje in oreščki (datlji, rozine, orehi, mandeljni, lešniki)
- kosmiči kaljene pšenice ali ječmena
- sveže sadje (npr. breskve, marelice, banana)
(lahko dodate tudi lešnikovo mleko oslajeno z medom)

Čez noč namočimo v vodo suho sadje in oreščke. Pred uporabo to odcedimo. Odcejenemu sadju in oreščkom dodamo kosmiče in sveže sadje in premešamo. Musli vsebuje uravnotežene hranilne snovi, je hitro prebavljiv in nam daje dovolj energije.