ponedeljek, 29. november 2010

ZIMSKE TEGOBE

Kaj so zimske tegobe?


Zimske bolezni so povezane z zimsko sezono, kot so prehladi, zastoji, kašelj, gripa, kožne alergije zaradi mraza, vročine, bolečine v grlu, suho grlo, sinusitis in druge okužbe in alergije. Večina teh bolezni so posledica šibkih in neuravnoteženih imunskih sistemov telesa, ki ne more nepripravljen premagati te težave. Ljudje se nagibajo k antibiotikom, analgetikom, da bi kar najhitreje rešili težave, vendar tablete zagotovijo le začasna pomoč. Poleg tega so antibiotiki ponavadi z nižjo imuniteto in neželenimi učinki. Torej, je priporočljivo, da raziščemo in sprejmemo naravna domača sredstva za zdravljenje zimskih tegob. Najbolj pomembno pa je, da delujemo preventivno, in da uživamo dovolj vitaminov, mineralov, rudnin, ki jih dobimo v svežem sadju in zelenjavi.

Vzroki zimskih tegob.


Zmanjšane temperature pozimi in pomanjkanja sončne svetlobe, je idealno okolje za razvoj in širjenje virusov in bakterij, ki povzročajo prehlad, bolečine v žrelu, kašelj, gripa in druge bolezni, povezane v zimski sezoni. Suho hladno vreme izsuši kožo, postane luskasta in srbeča. Za suho kožo, ki razpoka zaradi mraza uporabljamo avokadovo olje, jojobino olje, kokosovo olje in druga naravna olja, ki kožo pomirja. V zimski sezon se povečajo in poslabšajo simptomi revmatoidnega artritisa zaradi motenj prekrvavitve. Pazimo tudi na Izjemni mraz, zaradi podhladitve.

Simptomi zimskih bolezni


Ljudje pogosto zamenjujejo med zimo bolezni, kot so gripe in prehlad zaradi podobnih simptomov. Seveda pa je gripa resnejše obolenje v primerjavi z prehladom. Za gripo je značilna zvišana telesna temperatura, izmenično z mrzlico. Bolnik se ponavadi počuti otrpel in ima verjetno bolečine v različnih delih telesa. Po drugi strani pa je za prehlad značilni izcedek iz nosu, kihanje, srbeče oči, zvišana telesna temperatura, utrujenost in pomanjkanje apetita. Prehlad lahko traja 4-14 dni .

Za gripo so značilni še znaki visoka temperatura telesa, oslabelost, drgetanje in vročičnost ali mrzličnost, slabost, glavobol in bolečine v mišicah. Gripa ponavadi pride nenadoma. To ponavadi traja sedem do deset dni.

Razpokana koža je ko nastanejo rdeče lise na koži. Običajno so spremlja mravljinčenje. Druga pogosta bolezen pozimi je ozeblina. Ozebline so otekline na prstih rok in nog. Te so ponavadi okužene, če je prizadeta koža. To traja približno sedem do deset dni.

NARAVNA PREVENTIVNA ZDRAVILA ZA ZIMSKE TEGOBE

Pitje melisinega čaja dvakrat dnevno, je ena od najpreprostejših in zelo učinkovitih naravnih  domačih sredstev proti gripi.

Čaj iz mešanice ameriškega slamnika, šipkov čaj, karibske češnje in druga zelišča, ki so bogata z vitaminom C.

Za kašelj : 2 žlici igverjevga soka,1 čajno žličko medu, ščepec kurkume. Doziramo 2-3 krat na dan.

Za bolečine v mišicah in sklepih: obkladke iz vročega kisa ali sandalovine. Zelo lajša tegobe.

Za sinuse: 2 kapljici eteričnega olja poprove mete in evkaliptusa kanete na vato in jo držite v bližini nosu.

Za kožno alergijo: Kuhajte pol čajne žličke korenin Ameriškega slamnika v dve skodelici vode. Odstranite z ognja in dodajte pol čajne žličke poprove mete, eno čajno žličko cvetov kamilice, in eno četrtino čajne žličke ingverja korenike. Pustimo to 15 minut. Dodamo med. Pitje ene do dve skodelici tega zeliščnega čaja je učinkovito domače sredstvo za zdravljenje kožne alergije.

Drug tak zeliščni čaj se lahko pripravi s kombinacijo sesekljanega ingverja, česna, tamarija, limone in kajenskega popra namočeno v vročo vodo.

Kožna alergija zaradi mraza: Izvleček sokov zelišč, kot so bazilike, lovorike, in kano

Artritičnih bolečin v mrzlih dneh: Pripravite mešanico z dodatkom 2 čajni žlički medu in 2 čajni žlički jabolčnega kisa v vroči vodi. To mešanico spijete vsako jutro in je učinkovita terapija

Za zmanjševanje kihanja. Na vato kanemo nekaj kapljic eteričnega olja origana.

Lajšanje vnetih sluznic: Nekaj listov žajblja namočimo v vrelo vodo. Pijemo, izpiramo ali grgramo večkrat dnevno

Za odkašljevanje: Grozdni sok z medom. Pijemo večkrat dnevno.

Tudi metin čaj in timijan blažilno deluje na odkašljevanje.

Pomaga pri bronhitisu ali kašlju. Zmešajte med s sokom čebule pijte 2 krat dnevno.

Prehrana za zimske tegobe

Ker večina zimskih bolezni nastane zaradi slabega imunskega sistema, je potrebno paziti na prehrano in z njo doseči večjo imunost. Potrebujemo veliko počitka in svežega zraka predvsem na soncu.

Vitamini, minerali in antioksidanti so v pomoč v boju proti okužbam. Askorbinske kisline v Vitaminu C pomaga pri preprečevanju prehlada in gripe. Priporočljivo je kislo zelje in repa. Jejmo čimveč zeleno listnato zelenjavo, repo, zelje, peso, črno redkev, korenje,  paradižnik, limone, pomaranče, kivi, jabolka, hruške,  ipd  saj imajo obilne količine vitamina C. Suho sadje je tudi zelo koristno.

Surovo sadje in zelenjava vsebujejo anti oksidante, ki ščitijo celice. Priporočljivo je pojesti 2-3 svežih strokov česna vsak dan, ker je naravno domače sredstvo za zimske tegobe. Ponavadi pijemo manj vode v zimskem obdobju, kar povzroča dehidracijo, dobimo suhe ustnice, nos in usta. Priporočljivo je piti sveže iztisnjene sadne in zelenjavne sokove.

Ni komentarjev:

Objavite komentar